اصول انتخاب دوچرخه برای کودکان

اگر بخواهید برای کودکتان دوچرخه بخرید انتخاب‌های گسترده‌ای برایتان وجود دارد. از دوچرخه‌های تعادلی برای دوچرخه‌سواران کوچک تا ورژن‌های سایز کوچک دوچرخه بزرگسالان، انتخاب‌های زیادی موجود است.

سایزبندی دوچرخه کودکان

دوچرخه کودکان بر اساس سایز چرخ و نه سایز فریم اندازه‌گیری می‌شوند. بهترین راه تشخیص سایز مناسب برای کودک شما این است که او چقدر روی دوچرخه احساس راحتی می‌کند.

رایج‌ترین سایزهای چرخ ۱۲، ۱۶، ۲۰ و ۲۴ اینچ است. مطمئن شوید فرزندتان در حالیکه هر دو پای وی روی زمین است می‌تواند روی لوله بالایی دوچرخه بایستد. کودک باید احساس راحتی کند و دوچرخه همواره تحت کنترلش باشد.

خرید دوچرخه بزرگ‌تر به خیال اینکه کودک رشد می‌کند توصیه نمی‌شود. این کار می‌تواند توانایی راندن و اعتماد به نفس او را کاهش دهد. کنترل دوچرخه‌ای که اندازه درستی دارد برای کودک راحت‌تر است، خطر کم‌تری دارد و سواری برای او لذت‌بخش‌تر خواهد بود. کلاه ایمنی را فراموش نکنید!

دوچرخه‌های تعادلی

دوچرخه‌های تعادلی ساده‌ترین شکل دوچرخه هستند- بدون پدال یا زنجیر- فقط چرخ و فریم دارند. همچنان که کودکان با دوچرخه تعادلی راه می‌روند، پاهایشان به عنوان ترمز عمل می‌کند. دوچرخه تعادلی به کودکان دو تا پنج ساله کمک می‌کند یاد بگیرند چگونه تعادل و فرمان را هماهنگ کنند. هر چه آن‌ها در این بهتر شوند در دوچرخه‌های با پدال را راحت‌تر می‌رانند (آموزش دوچرخه‌سواری به کودکان را مطالعه کنید و ویدئو مربوطه را تماشا کنید).

دوچرخه با چرخ‌های کمکی

دوچرخه با چرخ‌های کمکی به کودک کمک می‌تواند اعتماد به نفسش برای دوچرخه‌سواری متکی بر خودش افزایش یابد. وقتی کودک یاد گرفت، چرخ‌های کمکی را حذف کنید. این دوچرخه‌ها تک سرعته با ترمز پایی (نوعی از ترمز که با چرخاندن برعکس پدال ترمز عمل می‌کند) عرضه می‌شوند و برخی مدل‌ها ترمز عقب اضافه دارند که با اهرم‌ دستی کنترل می‌شود.

ترمزهای تریلر (یدک‌کش)

دوچرخه تریلر به کودک اجازه می‌دهد پدال بزند و احساس استقلاب کند، گرچه او هنوز برای حفظ تعادل و کنترل دوچرخه به شما تکیه می‌کند. این دوچرخه تک چرخ، به باربند عقب یا میله صندلی متصل می‌شود و می‌تواند محوری برای چرخیدن باشد. دوچرخه تریلر برای کودکان ۴ تا ۷ ساله مناسب است. 

در مورد دوچرخه‌های تریلر بیش‌تر بخوانید: با کودکتان دوچرخه‌سواری کنید

دوچرخه‌های جاده کودکان

وقتی کودکتان قادر به راندن دوچرخه شد، حواستان باشد دچار اشتباه رایج خریدن سایز بزرگ‌تر دوچرخه به خیال اینکه کودک رشد می‌کند نشوید. این کار می‌تواند کودکتان را چند سال عقب بیاندازد.

دوچرخه‌های جاده کودکان در انواع مختلف با فرمان صاف و موقعیت نشستن راست تا ورژن‌های کوچک دوچرخه‌های جاده بزرگسالان با فرمان حلقوی (افتاده) که کودک را در وضعیت ایرودینامک بهتری قرار می‌دهد عرضه می‌شوند. اگر کودکتان در اطراف خانه یا تا مدرسه سواری می‌کند، دوچرخه با فرمان صاف گزینه خوبی برای اوست. اگر می‌خواهید فرزندتان به خانواده دوچرخه‌سواران سرعتی بپیوندد، دوچرخه جاده با استایل فرمان حلقوی را در نظر بگیرید.

Kids' road bike

دوچرخه کروز کودکان

در این دوچرخه‌های ساده روی جذاب بودن با گرافیک جاذب و رنگ های زرق و برق دار تمرکز شده است. این نوع، دارای تایرهای عریض بادکنکی هستند تا پایداری و کشش خوبی داشته باشند، تکه سرعته هستند زین راحتی راحتی و فریم‌هایی از جنس استیل بادوام. از این نوع می‌توانید برای سواری در مسیرهای دوچرخه‌سواری ساده و خیابان‌های اطراف استفاده کنید.

Kids' cruiser bike

دوچرخه‌های BMX کودکان

این دوچرخه‌ها برای پرش از روی سکوها و چرخیدن روی خاک طراحی شده‌اند دوچرخه‌های BMX در حال حاضر برای راندن در شهر و انجام حرکات ننمایشی در پارک‌های اسکیت محلی رایج هستند. این دوچرخ‌ها دارای تایرهای برجسته و فریم‌های سبک وزن هستند. معمولا با چرخ‌های ۲۰ اینچ عرضه می‌شوند ولی برخی از آن‌ها برای دوچرخه‌سواران تازه کار دارای چرخ ۱۶ اینچ هستند.

Kids' BMX bike

دوچرخه‌های کوهستان کودکان

به منظور انطباق با پاهای کوتاه‌تر کودکان دوچرخه‌های کوهستان کودکان معمولا دارای چرخ‌های ۲۴ اینچ هستند. اغلب آن‌ها ورژن‌های ارزان‌تری از دوچرخه‌های بزرگسالان با قطعات ساده‌تر و دارای یک کمک‌فنر روی دو شا جلو به جای دو کمک فنر (یکی در عقب و دیگری در جلو) هستند. کمک فنر دو شاخ جلو با جذب ضربات باعث کاهش خستگی دست و بازو می‌شود. به طور کلی گفته می‌شود که دوچرخه‌های کوهستان کودکان برای سنین ۱۰ تا ۱۳ سال مناسب است، اما این تناسب بیش‌تر از اینکه به سن بستگی داشته باشد به قد او بستگی دارد. کودکان کم‌سن‌تر می‌توانند با چرخ‌های ۲۰ اینچ سواری را آغاز کنند.

Kids' mountain bike