اصول انتخاب کفی کفش

 

به کوله‌گردی، کوهپیمایی، اسکی یا دوچرخه‌سواری علاقه‌مند هستید؟ درد پا، تاول، نقاط گرم یا ناراحتی مانع لذت بردنتان می‌شود؟ اگر اینطور است، احتمالا باید از طریق خرید کفی کفش به دنبال راحتی بیش‌تر باشید.

کفی‌های موجود در بوت‌ها و کفش‌های کارآمد معمولا پرکننده‌های ارزان‌قیمت هستند. کفی‌های مجزا یا چیزهایی که بعدا به کفش افزوده می‌شوند می‌توانند تناسب بهتری برای کفش، حمایت و راحتی بیش‌تر برای پاهای شما ایجاد کنند.

انواع کفی کفش

ممکن است انواع کفی کفش را در دو دسته حمایتی و ورزشی پیدا کنید. راحتی بیش‌تر از اینکه ناشی از انعطاف‌پذیری مستقیم باشد ناشی از پایداری بیش‌تر است. 

کفی‌های حمایتی برای شرایط زیر بهترین هستند:

  • ناهماهنگی ساختاری، که نه فقط به صورت درد پا بلکه با ناراحتی مچ پا، زانو، پاشنه، پشت، گردن یا سر نیز آشکار می‌شود.
  • التهاب کف پا؛ متخصصان پزشکی استفاده از کفی حمایتی را به عنوان پروتکل درمانی برای این شرایط دردناک که ناشی از گسستگی کفی پا است توصیه می‌کنند- نواری از بافت متصل که پاشنه را به روی پا متصل می‌کند.
  • انحراف کف پا به سمت داخل یا خارج پا: کفی‌های حمایتی پاهایی که به سمت داخل یا خارج گرایش دارند را هنگام راه رفتن یا دویدن متعادل می‌کنند.

هر چند کفی‌ها برای پاهای مختلف اختصاصی نشده‌اند، برای انواع کفش‌ها و شکل‌های مختلف پا مناسب هستند.

حجم کفی کفش

کفی‌ها در حجم‌های مختلفی ارائه می‌شوند، به این معنی که مقادیر مختلفی از فضای داخلی کفش را اشغال می‌کنند.

  • کفی‌های با حجم بالا: بهترین انتخاب برای کفش‌های با حجم بالا مانند کفش‌های کوهنوردی، کفش‌های اسکی یا کفش‌های دویدن هستند. این نوع معمولا با قوس‌اهی بالا بهتر کار می‌کند.
  • کفی‌های با حجم متوسط: برای کفش‌های با حجم متوسط مناسب است، مانند کفش‌های معمولی اسپورت و برخی کفش‌های ورزشی. این نوع با انواع مختلف قوس‌ها سازگار است.
  • کفی‌های کم حجم: برای کفش‌های کم حجم مانند کفش دوچرخه‌سواری، بوت‌های اسکیت خطی یا بوت‌های اسکی مناسب هستند.

توجه داشته باشید که ضخامت جوراب شما نیز اثر چشمگیری روی تناسب کفشتان دارد.

 

مشکلات رایج تناسب کفش

اگر شما دچار هر یک از مشکلات رایج تناسب کفش که در ادامه آمده شدید، کفی می‌تواند به شما کمک کند. کفی‌ها در پاشنه و ابعاد قوس متفاوت هستند؛ یک فروشنده متخصص می‌تواند شما را در یافتن بهترین نوع کفی کمک کند.

لغزش پاشنه: کفشی که در مرکز و روی پا به خوبی مناسب است اما اجازه بلند شدن یا لغزش پاشنه را می‌دهد را می‌توان با یک کفی حمایتی با حجم متوسط تا زیاد بهبود بخشید. این کار، حجم اضافه در انتهای کفش را کاهش می‌دهد و پاشنه پا را ثابت و از تاول پاشنه جلوگیری می‌کند.

کشیدگی پا: برای کسانی که در یک یا هر دو پا دچار کشیدگی پا در حالت ایستاده نسبت به حالت نشسته هستند کفی حمایتی می‌تواند کمک‌کننده باشد. این موجب کاهش کشش پا هنگام تحمل وزن شود و تناسب بهتری ایجاد کند.

قوس کم یا فروریخته: افرادی که دارای قوس کم پا هستند معمولا به دنبال کفی‌های حمایت قوس هستند. چیزی که واقعا مورد نیاز است حمایت پا است که به شبیه‌سازی عضلات قوس کمک می‌کند تا درگیر و فعال شوند. کفی حمایتی به جای اینکه فشار را در ناحیه قوس متمرکز کند پاشنه را پایدار می‌کند و فشار را در پایه پا پخش می‌کند. حمایت مستقیم قوس برای بسیاری از افراد موجب ناراحتی می‌شود چرا که مانع از انعطاف‌پذیری عادی پا می‌شود.

نکات مناسب قرار دادن در کفش

وقتی انتخاب‌هایتان را به چند مدل محدود کردید، وقت آن است که آن‌ها را امتحان کنید.

ابتدا روی کفی بایستید (کفی خارج از کفش). پای دیگر را بالا بیاورید و تعادل خود را روی پایی که روی کفی قرار گرفته است حفظ کنید. ببینید چقدر احساس ثبات دارید، چقدر فشار احساس می‌کند و آیا بافت پاشنه شما در گودی کفی قرار گرفه و به خوبی حمایت می‌شود.

سپس، کفی را داخل کفش امتحان کنید (فراموش نکنید کفی قبلی را بردارید). حالا تناسب و حمایت را بررسی می‌کنید. مطمئن شوید در کفش احساس ثبات می‌کنید و کفی حجم مناسبی را اشغال کرده است: نه خیلی کم و نه خیلی زیاد.

نکات نگه‌داری از کفی کفش

کفی‌هایی که مجزا فروخته می‌شوند معمولا برای ۱۲ ماه استفاده روزانه عمر می‌کنند. این مدت زمان در صورتیکه بصورت مداوم از آن‌ها استفاده نکنید می تواند تا چندین سال افزایش یابد. نکات نگه‌داری:

اجازه دهید خارج از کفش هوا بخورند: پاهایتان عرق کرده یا خیس شده‌؟ کفی‌ها را خارج کنید و اجازه دهید رطوبتی که بین کفی و کفش گیر کرده است خشک شود.

آن‌ها را بشویید: اگر لازم است، کفی‌ها را با دست و مقداری شوینده یا شوینده ورزشی بشویید و قبل از اینکه آن‌ها را مجددا داخل کفش قرار دهید در هوا خشک کنید.

آن‌ها را بررسی کنید: متناوبا کفی‌ها را خارج کنید و هر گونه نشانه‌های خراب شدن را بررسی و هر گاه لازم بود جایگزین کنید.