برنامه‌ریزی غذایی برای کوله‌گردی


وقتی برای چند روز کوره گردی می‌کنید و قرار هست تمام روز فعالیت داشته باشید به غذایی نیاز دارید که به شما قوت دهد، تقویتتان کند، شما را احیا کند و طعم خوبی داشته باشد. این مطلب به شما کمک می‌کند برای وعده‌های غذایی و میان‌وعده‌هایتان برنامه‌ریزی کنید.

چه مقدار غذا لازم است با خود بردارید؟

یکی از ده چیز اساسی برای سفر در طول شب برداشتن مقداری غذای اضافه است. یک مقدار منطقی، ۷۰۰ تا ۱۲۰۰ گرم غذا برای هر فرد به ازای یک روز است که وابسته به وزن و سطح توان شما دارد.

از سوی دیگر، غذای اضافی بر ندارید. یک اشتباه بزرگ و رایج برداشتن مقدار زیادی غذاست که شما را مجبور به حمل وزن و حجم اضافی می‌کند. تجربه به شما می‌آموزد که به چه مقدار غذا نیاز دارید.

آنچه باید هنگام برنامه‌ریزی غذایی در نظر بگیرید

طعم: آنچه دوست دارید را بخورید. سعی نکنید هنگام کوله‌گردی ذائقه غذاییتان را به نوع جدید از غذاها تغییر دهید.

کالری: رژیم جدید غذایی را در یک کوهپیمایی چند روزه آغاز نکنید. شما به کالری (و آب) کافی نیاز دارید تا با سر درد و خستگی مقابله کنید.

مواد مغذی: خوب هست که در طول سفر از شکلات استفاده کنید اما برای حمل بار برای مدت طولانی شما باید به ترکیبی از کربوهیدرات‌ها و پروتئین‌ها اتکا کنید. برای کاهش حجم و میزان زباله‌ها غذاها را در کیسه‌های کوچکتر بسته‌بندی کنید.

آماده‌سازی راحت: همه چیز را ساده نگاه دارید و وعده‌های غذایی راحت انتخاب کنید، مگر اینکه یک سرآشپز کمپینگ حرفه‌ای هستید. همواره کمی غذایی که نیاز به پختن ندارد به همراه داشته باشید تا در صورت کار نکردن اجاقتان به مشکل بر نخورید.

در دسترس بودن آب: این مورد به شدت وابسته به جایی است که شما می‌روید و به غذاهایی که انتخاب می‌کنید ببرید.

سوخت: اگر قصد پخت و پز دارید حتما مقدار سوختی که دارید را بررسی کنید.

هزینه: آسودگی هزینه دارد. وعده‌های فریزدرای شده (غذاهای خشک) و غذاهای انرژی‌زا ممکن است گران باشند اما در پایان یک روز طولانی و زمانیکه بدن شما فقط توان جوشاندن آب را دارد این موارد لاکچری می‌توانند موجه باشند.

گزینه‌های وعده‌های غذایی

غذاهای تازه: غذای یخچالی یکی از لاکچری‌هایی است که شما در ابتدای مسیر از آن می‌گذرید. اغلب غذاهای تازه برای اینکه یک یا شاید دو روز در کوله شما بمانند خوب هستند. هویج معمولا مدت زمان طولانی‌تری می‌ماند.

غذهای خشک (پاستا، نودل، برنج فوری، سوپ، مخلوط‌های نوشیدنی) سبک هستند و کم‌ترین حجم را درون کوله اشغال می‌کنند.

غذاهای خشک/فریزدرای شده بسیار مناسب هستند. با اینکه نسبتا گران هستند طعم و تغذیه‌ای بالاتر از حد میانگین دارند و وزن خیلی کمی دارند.

غذاهای کنسروی را فقط در صورتیکه سفری کوتاه پیش رو دارید و میل شما به چنین غذاهایی زیاد است در نظر بگیرید. تن ماهی و دیگر محصولات گوشتی کنسرو شده به همراه کاسه‌ای برنج گزینه خوبی هستند. اما از غذاهای بسته‌بندی شده در کنسروهای قدیمی ۴۰۰ گرمی (و بزرگتر) صرفنظر کنید. این وزن و حجم ارزش جابجایی ندارد.

ادویه‌جات طعم غذاهای کوله‌گردی را ارتقا می‌بخشند. کمی از ادویه‌جاتی که همیشه در آشپزخانه استفاده می‌کنید را به همراه داشته باشید (فلفل، پودر سیر، نمک، دارچین، زردچوبه، برگ لیمو، فلفل قرمز و …).

ایده‌هایی برای وعده‌های غذایی کوله‌گردی
صبحانه

وعده صبحانه می‌تواند شامل غذاهای سریع و ابتدایی (یک بسته شکلات) تا ایده‌های جذابی هماهند پنکیک، تخم مرغ، گوشت و قهوه باشد. با اینکه غذای گرم می‌تواند انرژی شما را بالاتر ببرد، اما مصرف اسنک مساوی است با عدم نیاز به تمیز کردن و شروع سریع‌تر روز.

انتخاب‌های رایج: حبوبات فوری داغ، تخم مرغ بدون آب، مخلوط پنکیک، حبوبات خشک، چای فوری، قهوه، شیر خشک، آبمیوه، میوه تازه، میوه‌های خشک.

ناهار

به جای یک استراحت طولانی در میانه روز (شامل باز کردن کوله، آماده سازی، تمیز کردن و بستن مجدد کوله) از استراتژیِ مجموعه‌ای از اسنک‌های انرژی‌زا در طول روز استفاده کنید.

انتخاب‌های رایج: میوه خشک، مغزه‌جات و خشکبار و پودرهای انرژی‌زا

شام

این وعده، پاداش شما برای تلاش‌هایتان است. کوله‌گردهای خوشگذران از چالش آماده کردن یک وعده غذای دلچسب با منظره‌ای فوق‌العاده صرفنظر نمی‌کنند. اغلب کوله‌گردهای خسته یک وعده غذای راحت مانند پاستا یا چیزی که فقط به جوشاندن ساده نیاز داشته باشد را ترجیح می‌دهند.

انتخاب‌های رایج: وعده‌های بسته‌بندی شده، پاستا، برنج فوری، نودل، سوپ فوری، سوسیس، چاشنی فوری، سیب زمینی و تن ماهی. مقداری ادویه به همراه داشته باشید (پودر سیر و پیاز و …).