راهنمای انتخاب بوت کوهنوردی

انتخاب بوت کوهپیمایی فرایندی دوست داشتنی است. بوت رویایی شما باید با نحوه و مکان کوهپیمایی شما همخوانی داشته باشد. قبل از این که بندهای آن را گره بزنید مطمئن شوید مناسب شما هستند.

 • انواع: شما با گستره وسیعی از انتخاب‌ها روبرو هستید، از کفش‌های پیاده‌روی سبک تا بوت‌های کوهپیمایی.
 • اجزاء: اگر در مورد بخش‌های زیرین، رویی، لایه میانی، لایه بیرونی و دیگر بخش‌های بوت بدانید، انتخاب بهتری خواهید داشت.
 • تناسب: هیچ کس بوتی که سایز مناسبی برایش نداشته باشد را دوست ندراد. تفاوت بین تاول زدن و احساس راحتی باعث می‌شود برای انتخاب سایز مناسب وقت بگذاریم.

ویدئو: اصول اولیه انتخاب کفش کوهنوردی

 
انواع بوت کوهنوردی

کفش کوهپیمایی: مدل‌های ساق کوتاه با لایه میانی انعطاف‌پذیر برای پیمایش‌های روزانه عالی هستند. حتی ممکن است برخی از افرادی که از کوله‌های خیلی سبک استفاده می‌کنند کفش‌های رانینگ را برای سفرهای با مسافت طولانی انتخاب کنند.

بوت‌های کوهپیمایی روزانه: این دسته در گستره ساق متوسط تا ساق بلند عرضه می‌شوند و برای پیمایش روزانه یا سفرهای کوله‌بری با بار سبک مناسب هستند. معمولا انعطاف‌پذیری خوبی دارند و در مدت زمان کوتاهی به آن‌ها عادت می‌کنید، اما حمایت و دوام بوت‌های کوله‌گردی ضخیم را ندارند.

بوت‌های کوله‌گردی: این دسته، برای حمل چند روزه بارهای سنگین طراحی شده‌اند. اغلب آن‌ها دارای ساقی بلند هستند که به منظور حمایت بیشتر، مچ پا را می‌پوشاند. با لایه‌های میانی سخت‌تر از کفش‌های سبک، حمایت خوبی دارند و بادوام هستند و برای سفرهای طولانی مناسب هستند.

اجزاء بوت کوهنوردی

بخش بالایی بوت

مواد مورد استفاده در ساخت بوت روی وزن، تنفس، دوام و مقاومت در مقابل آب تاثیرگذار هستند.

 • چرم دانه کامل: این نوع، دارای دوام خوبی است و در برابر سایش مقاومت خوبی نشان می‌دهد، بعلاوه مقاومت خوبی در برابر آب نشان می‌دهد. این چرم در ساخت بوت‌های کوله‌گردی برای سفرهای طولانی و حمل بارهای سنگین در مسیرهای ناهموار، بسیار رایج است. به اندازه ترکیب‌های چرم دانه ریز/نایلون سبک نیستند و تنفس ندارند. قبل از شروع سفر به زمان کافی برای عادت کردن به آن نیاز خواهید داشت.
 • چرم دانه ریز: چرم دانه‌ریز معمولا با نایلون یا مش نایلون ترکیب می‌شود تا بوتی سبک وزن با قابلیت تنفس خوب حاصل شود. چرم دانه ریز، بخش داخلی ناهموارتر چرم گاو را از بخش بیرونی هموار آن جدا می‌کند. مزیت آن قیمت پایین‌تر و عیب آن مقاومت کم‌تر در مقابل آب و ساییدگی است.
 • چرم مصنوعی: پلی‌استر و نایلون که چرم مصنوعی نیز نامیده می‌شوند در تمام بوت‌های جدید پیدا می‌شوند. از چرم طبیعی سبک‌تر است، زودتر به آن عادت می‌کنید، زودتر خشک می‌شوند و معمولا ارزان‌تر هستند. معایب: به دلیل دوخت روی بخش خارجی بوت زودتر دچار ساییدگی می‌شوند.
 • غشاهای ضد‌آب: در ساخت کفش‌ها و بوت‌هایی که ضدآب (واترپروف) هستند از غشاهای واترپروف/تنفسی (مانند کورتکس یا ایونت) استفاده می‌شود تا پا در شرایط مرطوب خشک بماند. معایب: به دلیل استفاده از ممبران تنفس کاهش می‌یابد (در مقایسه با مش تهویه که در برخی کفش‌های غیر ضد آب استفاده می‌شود) و در روزهای تابستانی پا بیش‌تر عرق می‌کند.
 • گیاهی: کفش‌ها و بوت‌های کوهنوردی دوست‌دار گیاهان بدون استفاده از مواد یا محصولات جانبی حیوانی ساخته شده‌اند.
 • عایق: عایق‌های مصنوعی به برخی بوت‌های کوهنوردی اضافه می‌شوند تا هنگام پیمایش روی برف و توده‌های یخ گرم بمانند.

لایه‌ میانی بوت کوهنوردی

لایه میانی که باعث انعطاف‌پذیری کفش می‌شود، بعنوان حائل از ضربه خوردن به پا جلوگیری می‌کند و عمدتا تعیین کننده سختی بوت است. بوت‌های سخت شاید خیلی خوب به نظر نرسند، اما برای پیمایش طولانی روی مسیرهای سنگی و ناهموار، پایداری و راحتی بیش‌تری ارائه می‌کنند. بوت سخت  با عبور از هر سنگ یا ریشه درختی که روی آن قدم می‌گذارید به پای شما اجازه نمی‌دهد خارج شود. رایج‌ترین مواد مورد استفاده برای ساخت لایه میانی EVA (اتیلن وینیل استات) و پلی‌اورتان است.

 • EVA کمی سبک‌تر، ارزان‌تر و راحت‌تر است. لایه‌ میانی با استفاده از دانسیته‌های مختلفی از EVA ساخته می‌شود تا هر جا لازم است پشتیبانی قوی‌تری ارائه دهد (مانند جلوی پا)
 • پلی‌اورتان عموما نرم‌تر است و دوام بیش‌تری دارد، بنابراین در بوت‌های کوله‌گردی و کوهنوردی یافت می‌شود.

ساپورت داخلی بوت کوهنوردی

 • شانکس: این لایه ۳ تا ۵ میلی‌متری بین لایه میانی و لایه خارجی قرار گرفته تا سختی تحمل بار به  لایه میانی اضافه شود. طول این بخش متفاوت است؛ برخی تمام طول لایه میانی و برخی فقط نیمی از آن را می‌پوشاند.
 • روکش: این بخشِ نیمه انعطاف‌پذیر و باریک بین لایه میانی و لایه بیرونی و زیر شانک قرار می‌گیرد. این قسمت از پاها در برابر کوفته شدن بوسیله ریشه‌ها یا سنگ‌های ناهموار محافظت می‌کند.

لایه خارجی بوت کوهنوردی

در تمام بوت‌های کوهنوردی از لاستیک برای لایه خارجی استفاده می‌شود. افزودنی‌هایی مانند کربن گاها به منظور افزایش سختی برای بوت‌های کوهنوردی و کوله‌گردی افزوده می‌شوند. لایه خارجی سخت، دوام کفش را بالا می‌برد اما منجر به احساس لیز خوردن می‌شود.

 • الگوی برجسته: این الگو دارای خاصیت انقباض در اثر ضربه روی بخش خارجی است.  برجستگی‌های عمیق‌تر و ضخیم‌تر برای بوت‌های کوهنوردی و کوله‌گردی استفاده می‌شوند.
 • ترمز پاشنه: به منطقه پاشنه تعریف شده اشاره دارد که از قوس و جلوی پا متمایز شده است. این پاشنه احتمال سُر خوردن حین فرود از شیب‌ها را کاهش می‌دهد.

سازگاری با کرامپون

اگر برنامه شما برای کوهنوردی یا کوله گردی زمستانی است، داشتن بوتی سازگار و کرامپون برای ایمنی شما حیاتی است.

تناسب بوت کوهنوردی

بوت‌های کوهنوردی باید هر جایی به خوبی متناسب باشند، بندها سفت باشند و فضای کافی برای حرکت انگستان پا وجود داشته باشد. در انتهای روز (پس از متورم شدن پاها) و با جورا‌ب‌هایی که قرار است با آن بپوشید آن‌ها را امتحان کنید.

سایز خودتان را بدانید. کفی کفش را خارج کنید و روی آن‌ها بایستید، به اندازه عرض شستتان باید بین بلند‌ترین انگشت پا و انتهای کفی فاصله وجود داشته باشد.

بوت را در انتهای روز امتحان کنید. پای شما معمولا در طول فعالیت‌های روزانه کمی متورم می‌شود و بلندترین حالت ممکن را دارد. این به شما کمک می‌کند از خرید بوت‌های خیلی کوچک جلوگیری کنید.

جوراب مناسب به پا کنید. جوراب‌های مشابه کمک می‌کنند سریع‌تر تناسب و احساس کفش جدید را بررسی کنید. مطمئن شوید ضخامت جوراب با آنچه قرار است بپوشید همخوانی دارد. در سفر، از جوراب‌های مصنوعی به جای جوراب‌های نخی که دیر خشک می‌شوند استفاده کنید را که جوراب‌های نخی بیش‌تر منجر به تاول می‌شوند.

زمانی را با کفش سپری کنید. در فروشگاه قدم بزنید. از پله بالا و پایین بروید. سطحی شیب‌دار پیدا کنید و روی آن راه بروید.

اگر با کفش احساس راحتی نمی‌کنید یا با وجو اینکه گره کفش به خوبی زده شده احساس می‌کنید فضایی بالای کفش شما خالی است، سایز بوت مناسب شما نیست.

وقتی آنلاین خرید می‌کنید برندی را در نظر بگیرید که قبلا پوشیده‌اید. اغلب کمپانی‌های بوت از مدل پای ثابتی برای مدت‌ها استفاده می‌کنند، بنابراین اندازه آن مشابه خواهد بود.

روش بستن بند کفش را عوض کنید: تغییر نحوه بستن بند کفش می‌تواند موجب تغییر تناسب آن شود. برای بهبود تناسب کفشتان این مطلب را مطالعه کنید: ترفندهای بستن بند کفش کوهنوردی

خرید کفی کفش را در نظر بگیرید. کفی‌ها در مدل‌هایی که راحتی، محافظت یا تناسب و یا همه اینها را بهبود بخشند عرضه می‌شوند. برای کسب اطلاعات بیش‌تر در این زمینه این مطلب را مطالعه کنید: اصول انتخاب کفی کفش

قبل از اولین سفرتان به کفشتان عادت کنید. بسیاری از کوهپیمایان این مرحله مهم را فراموش می‌کنند. برای کسب دانش بیش‌تر در این زمینه این مطلب را مطالعه کنید: چگونه به کفش کوهنوردی عادت کنیم؟