راهنمای انتخاب کوله پشتی

قصد خرید کوله دارید؟ سه مورد اصلی که در انتخابتان باید آن‌ها را در نظر بگیرید در اینجا آورده شده است:

ظرفیت کوله: اندازه کوله مورد نیاز شما به مسافتی که می‌خواهید طی کنید و میزان وزنی که می‌خواهید آن را حمل کنید وابسته است.

ویژگی‌های کوله: اصلاحاتی که روی عملکرد کوله اثر می‌گذارند.

تناسب کوله: طول بالاتنه و نه قد شما، بیش‌ترین اهمیت را دارد.

انواع کوله‌پشتی
تعطیلات آخر هفته (۱ تا ۳ شب، ۳۰ تا ۵۰ لیتر)

حرفه‌ای‌ها از لوازم جدید‌تر و کم‌حجم‌تر استفاده می‌کنند تا بتوانند با استفاده از کوله‌هایی در این محدوده، سفری یک تا سه روزه را سپری کنند. سبک سفر کردن نیازمند انضباط شخصی و برنامه‌ریزی دقیق است. اگر می‌توانید چیزی را کنار بگذارید و با سبک سفر کردن اجازه دهید پاهایتان لذت ببرند.

کوله‌های چندروزه (۳ تا ۵ شب؛ ۵۰ تا ۸۰ لیتر)

این کوله‌ها، بهترین انتخاب برای سفرهای سه روزه و طولانی‌تر و در روزهای گرم است. این کوله‌ها برای اسکی پشت کوهستان، برای سفرهای چند روزه، شبانه و گاها سفرهای دو شبه استفاده می‌شوند

کوله سفرهای طولانی (بیش‌تر از ۵ روز؛ ۷۰ لیتری یا بیش‌تر)

سفرهای طولانی پنج روزه یا بیش‌تر معمولا به کوله‌های ۷۰ لیتری یا بیش‌تر نیاز دارند. این کوله‌ها برای شرایط زیر بهترین انتخاب هستند:

  • سفرهای زمستانی بیش‌تر از یک شب. کوله‌های بزرگ قابلیت حمل لباس‌های اضافه، کیسه خواب گرم و چادر چهار فصل (که معمولا لایه‌های اضافه دارند) را فراهم می‌کنند.
  • کوله‌گردی با کودک. مناسب برای پدر و مادرهایی که لوازم زیادی برای کودکشان حمل می‌کنند.

ویژگی‌های کوله‌پشتی
نوع فریم کوله‌پشتی

کوله‌پشتی‌های با فریم داخلی: اغلب کوله‌پشتی‌های امروزی دارای این نوع فریم هستند تا کوهنورد هنگام صعود حرکتی پایدار داشته باشد. 

کوله‌پشتی‌های با فریم خارجی: در صورتیکه بار زیادی حمل می‌کنید این کوله‌ها انتخاب مناسبی هستند. کوله‌های با فریم خارجی دارای تهویه عالی و امکان سازمان‌دهی لوازم هستند.

کوله‌های بدون فریم: طرفداران سبک سفر کردن و آن‌هایی که می‌خواهند سریع و سبک کوهپیمایی کنند کوله‌های بدون فریم و آن‌هایی که فریمشان قابلیت جدا شدن دارد را انتخاب می‌کنند.

تهویه

برخی کوله‌ها دارای پنل پشتی مشبک هستندن تا با عرقی که از پشت شما سرازیر می‌شود مبارزه کنند. این یک طراحی شبیه ترامپولین است که اجازه می‌دهد کوله بوسیله پنل مشبک چند سانتی‌متر از پشت شما فاصله بگیرد.

مسیرهای تهویه که در پنل‌های پشتی تعبیه شده‌اند و جریان هوا را بهتر می‌کنند برای حل این مشکل ساخته شده‌اند.

دسترسی‌های کوله

دسترسی‌های از بالا دسترسی استاندارد هستند. چیزهایی که تا آخر روز استفاده نمی‌شوند در عمق کوله قرار می‌گیرند.

دسترسی پنل: برخی کوله‌ها دارای زیپ جلویی یا زیپ کناری هستند که دسترسی به عمق کوله را راحت‌تر می‌کنند.

جیب‌ها

جیب‌های الاستیک جانبی: این جیب‌ها وقتی خالی باشند تخت هستند ولی هنگام نگه‌داشتن قمقمه آب، تیرک‌های چادر یا دیگر چیزهای سبک کشیده می‌شوند.

جیب‌های کمربند مفصل ران: این جیب‌ها برای قرار دادن چیزهایی که می‌خواهید دسترسی سریع به آن داشته باشید مناسب هستند؛ مانند گوشی موبایل، اسنک و … .

جیب‌های بیلچه: این جیب‌ها معمولا به بخش بالایی کوله دوخته می‌شوند. اصولا برای قرار دادن بیلچه برف، نقشه، ژاکت یا دیگر چیزهای سبک وزن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

جیب‌های جلویی: گاهی اوقات به بخش خارجی جیب بیلچه افزوده می‌شوند و برای قرار دادن چیزهای کم‌حجم‌تر و کوچک‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کوله روزانه جداشونده

برخی کوله‌ها با یک کوله یک روزه جداشونده طراحی شده‌اند که برای سفرهای یک روه بسیار مناسب هستند. برخی کوله‌ها دارای کلاهک بالایی هستند که از کوله اصلی جدا می‌شود و به یک کوله روزانه بدون کمربند مفصل ران تبدیل می‌شود.

محفظه کیسه خواب

این بخش که دارای زیپ هم هست در نزدیکی ته کوله دوخته می‌شود. در صورتی که نمی‌خواهید از یک کیف مجزا برای کیسه خواب استفاده کنید، این یک ویژگی مفید برای شماست. بعلاوه می‌توانید از این محفظه برای قرار دادن لوازمی که دوست دارید دسترسی راحتی به آن‌ها داشته باشید استفاده کنید.

لفاف

اگر از یک کوله سبک وزن با پد کمری و کمربند مفصل ران حداقلی استفاده کنید، نقاط درد را روی بخش پایینی پشت و مفصل رانتان احساس می‌کنید. بنابراین استفاده از کمربند مفصل ران راحت‌تر را در نظر بگیرید.

نقاط اتصال

اگر معمولا با تبر یخ‌ یا تیرکهای چادر سفر می‌کنید، به دنبال حلقه‌هایی باشید که بتوانید آن‌ها را بخش خارجی کوله متصل کنید. اغلب کوله‌ها دارای حداقل یک جفت از این حلقه‌ها هستند.

شاید به دنبال موارد زیر نیز باشید:

زنجیره دِیْزی، طولی از بند دوخته شده به بخش خارجی کوله، تا چندین حلقه برای اتصال کلاه ایمنی یا لوازم در اختیار داشته باشید.

یک پچ کرامپون تقویت شده برای جلوگیری از فرو رفتن کرامپون در کوله پشتی.

حلقه‌های لوازم روی کمربند مفصل ران یا روی بخش پایینی کوله بعنوان نقاط اتصال برای لوازم سودمند هستند.

کاور باران

اگر احتمال بارش باران در مسیر وجود دارد، خوب است این کاور را حمل کنمید. پارچه داخلی کوله معمولا با پوششش ضد آب پوشانده می‌شود. با این حال کوله دارای زیپ هست و آب می‌تواند از آن‌ها وارد شود، همچنین بخش بیرونی پارچه هنگام بارش باران، کمی آب جذب می‌کند.

راه جایگزین: لوازم را در یک ساک خشک و ضد آب قرار داده، سپس درون کوله قرار دهید. ساک‌های ضد آب در شرایط وزش باد گزینه مناسب‌تری هستند، تندبادهای قوی توانایی برداشتن کاور را بطور ناگهانی دارند.

مخزن آب

تقریبا تمام کوله‌ها دارای محفظه داخلی برای نگه‌داری مخزن آب هستند، به اضافه یک یا دو پرتال شلنگ (لوله) که می‌توانید از آن سر لوله را خارج کنید.

تناسب کوله‌پشتی
وقتی نوع کوله‌پشتی‌تان را انتخاب کردید، قدم بعدی بررسی تناسب کوله برای بدن شماست.
کوله مناسب شما دارای ویژگی‌های زیر است:
  • سایز مناسب برای طول بالاتنه شما (و نه برای قد کلی شما).
  • چسبیدن راحت دور کمرتان.
طول بالاتنه

برخی از کوله‌ها دارای چند سایز هستند، از small تا large، که گستره‌ای از طول بالاتنه را پوشش می‌دهند. این گستره ممکن است برای تولیدکنندگان مختلف متفاوت باشد. برخی دیگر از کوله‌ها دارای بخش پشتی قابل تنظیم هستند، و برای طول بالاتنه شما متناسب می‌شوند، بخصوص اگر شما بین دو سایز باشید. عیب این کوله‌ها این است که بخش قابل تنظیم به وزن کوله می‌افزاید.

سایز کمر

بیش‌ترین بخش وزن یک کوله، ۸۰ درصد یا بیش‌تر، باید بوسیله مفاصل ران شما حمایت شود. کمربندهای مفصل ران عموما قابل تنظیم هستند.

کوله‌های مخصوص بانوان

از آنجاییکه این کوله‌ها فریم‌های کوچک‌تری دارند، برای کوله‌گردان جوان (بدون در نظر گرفتن جنسیت) مناسب هستند. ابعاد بالاتنه از کوله‌های آقایان کوتاه‌تر و باریک‌تر است. همچنین بند شانه و کمربند مفصل ران با در نظر گرفتن فُرم بانوان طراحی شده است.

کوله‌های مخصوص جوانان

این کوله‌ها ظرفیت کم‌تری دارند و بخش‌های قابل تنظیم به منظور تطابق‌پذیری با رشد کودکان. 

 

برای کسب اطلاعات بیش‌تر در مورد تناسب کوله این مطلب را مطالعه کنید: متناسب کردن و سایز کردن کوله‌پشتی