متناسب کردن و سایز کردن کوله‌پشتی

مهم‌تر از هر چیز دیگری، بهترین کوله‌پشتی برای شما کوله‌ایست که برای بدن شما مناسب باشد. یکی از کلید‌های پیدا کردن کوله‌پشتی مناسب، یافتن سایز درست است (کوچک، متوسط، بزرگ). طول بالاتنه شما و نه قد شما تعیین کننده است.

در این مطلب به مراحل اندازه‌گیری پرداخنه شده است و یک فروشنده متخصص می‌تواند کوله‌ای که شما به آن نیاز دارید را در اختیارتان قرار دهد. بعلاوه، به ترفندهای تنظیم کوله در این مطلب پرداخته شده است.

اگر برای انتخاب کوله به راهنمایی نیاز دارید این مطلب را مطالعه کنید: راهنمای انتخاب کوله‌پشتی

ویدئو: تنظیم و متناسب کردن کوله‌پشتی

 
طول بالاتنه خود را اندازه‌گیری کنید

برای اندازه‌گیری دقیق این مشخصه کلیدی، شما به یک دوست و یک متر انعطاف‌پذیر نیاز دارید.

 1. سرتان را به طرف جلو خم کنید و نقطه‌ای که شیب شانه‌هایتان به گردنتان می‌رسد را پیدا کنید. این مهره گردن شماست و بالاترین بخش از طول بالاتنه‌تان.
 2. در هر سمت از بدنتان، دستانتان را از قفسه سینه تا بالای استخوان‌های مفصل ران پایین بیاورید. با انگشت اشاره به طرف جلو و با انگشت شست به سمت عقب اشاره کنید و خطی فرضی بین انگشتان شتتان رسم کنید. این نقطه روی ناحیه کمر، پایینِ اندازه‌گیری بالاتنه شماست.
 3. صاف بایستید و از دوستتان بخواهید فاصله بین مهره گردن و خط فرضی بین انگشتان شستتان را اندازه‌گیری کند. این اندازه، طول بالاتنه شماست.

از طول بالاتنه برای پیدا کردن سایز کوله مناسب استفاده کنید

محدوده‌های اندازه بالاتنه برای سایزهای کوله‌پشتی در برندهای مختلف متفاوت است، بنابراین همواره چارت سایز را برای هر کوله‌ای که خریداری می‌کنید در نظر بگیرید. از آنجاییکه اندازه‌گیری در خانه خیلی دقیق نیست، همواره امتحان کردن کوله روی پشتتان را در نظر بگیرید.

مفصل رانتان را اندازه‌گیری کنید

با وجود اینکه بعید است کوله برای بالاتنه شما مناسب باشد ولی اندازه کمر آن مناسب نباشد، اندازه‌گیری مفصل ران مهم است. شما بیش‌ترین وزن از کوله را با مفصل رانتان حمل خواهید کرد، بنابراین تناسب کمربند مفصل ران بسیار حائز اهمیت است.

برای اندازه‌گیری مفصل رانتان، متر را دور بخش بالایی مفصل بچرخانید، بالای لگن خاصره را که هنگام اندازه‌گیری بالاتنه پیدا کرده بودید در بر بگیرید. 

تنظیم طول بالاتنه

در بسیاری از کوله‌ها بخش قابل تنظیم برای طول بالاتنه وجود دارد. برندهای مختلف از سیستم‌های مختلفی برای این کار استفاده می‌کنند. اگر کوله‌ای با این مشخصه خریداری کردید، تنظیم طول بالاتنه اولین و مهم‌ترین تنظیم تناسب است.

تنظیم بندها در خانه

کوله جدید شما دارای چندین بند برای تنظیم بار و داشتن راحتی است. پاهای شما دارای قوی‌ترین عضلات در بدنتان هستند، بنابراین هدف این است که بندها را طوری تنظیم کنید تا بخش زیادی از بار به مفصل رانتان منتقل شود.

چهار تنظیم اولیه بندها عبارتند از:

 • کمربند مفصل ران
 • بندهای شانه
 • بندهای بالابرنده بار
 • بند سینه

به منظور شبیه‌سازی بار، با هفت کیلوگرم شروع کنید. شما به یک آینه یا یک دوست برای بررسی هر یک از مراحل تنظیم نیاز دارید. تمام بندها را قبل از شروع شل کنید.

تنظیمات در دو فاز اولیه انجام می‌شوند:

اتفاق اصلی: بندهای شانه/کمربند مفصل ران

مرحله پایانی: بند سینه/بالابرنده بار

بعلاوه، به دلیل اینکه تنظیم یک فرایند پویا است، کوهپیمایان با تجربه همواره تلاش می‌کنند نقاط فشار را با پیدا کردن کشیدگی در بندها از بین ببرند.

گام اول: کمربند مفصل ران

 • کوله‌پشتی را روی پشتتان قرار دهید. کمربند مفصل ران را تا زمان که پدها بالای استخوان مفصل را در بر بگیرند جابجا کنید. اگر خیلی بالا یا خیلی پایین است، بندهای شانه را تنگ یا شل کنید تا کمربند مفصل ران بالا یا پایین بیاید.
 • سگک را ببندید و کمربند را سفت کنید. مراقب باشید که کمربند خیلی سفت نشود: باید نرم و راحت باشد و برای مفصل رانتان ناراحتی ایجاد نکند.
 • مطمئن شوید بخش پددار روی بخش بالایی مفصل رانتان قرار گرفته؛ اگر اینطور نیست بندهای شانه و کمربند مفصل ران را مجدد تنظیم کنید.
 • پدهای کمربند باید کمی آن‌طرف‌تر از نقطه‌ی جلویی استخوان مفصل باشند.

گام دوم: بندهای شانه

 • بندهای شانه را به طرف پایین و به سمت عقب بکشید تا سفت شوند.
 • بندهای شانه باید در نزدیکی شانه‌های شما قرار گیرند اما نباید وزن زیادی را متحمل شوند. اگر چنین است، شما فشاری ناخوشایند به شانه‌ها، گردن و عضلات بالایی و پشتی گردنتان وارد خواهید کرد.
 • بررسی کنید که نقاط محکم شدن بندها روی پشت شما ۲/۵ سانت تا ۵ سانت زیر شانه‌های شما باشد. اگر چنین نیست پس کمربند مفصل ران در موقعیت اشتباهی است یا طول بالاتنه کوله شما اشتفاه است.
 • کشش بند شانه را با شل و سفت کردن آن تغییر دهید. یاد بگیرید چطور بندها را در اندازه‌های کوچک تنظیم کنید تا بتوانید نقاط فشار یا درد را حین کوهپیمایی از بین ببرید.

گام سوم: بالابرنده‌های بار

 • بندهای بالابرنده بار به بخش بالایی مهار شانه و به نقطه گیره نزدیک بالای صفحه‌ی پشتی متصل شده است. وقتی کشیده می‌شوند باید زاویه ۴۵ درجه با کوله پشتی بسازد.
 • بالابرنده‌های بار را خیلی سفت نکنید. کشش اضافی در ابتدا احساس خوبی اجاد می‌کند اما در ادامه باعث ایجاد درد در مفاصل شانه و احساس ناراحتی می‌شود. اگر متوجه فاصله بین مهار شانه شدید، بالابرنده بار را شل کنید و دوباره امتحان کنید.

گام چهارم: بند سینه

 • بند سینه را بکشید تا در ارتفاع مناسب جلوی قفسه سینه شما قرار گیرد: ۲/۵ سانت زیر ترقوه شما.
 • بند سینه را سفت کرده و سگک آن را ببندید بطوریکه بندهای شانه طوری قرار گیرند که اجازه حرکت آزاد به بازوهایتان داده شود.
 • از سفت کردن بیش از حد بند سینه بپرهیزید. این کار می‌تواند تناسی کلی مهار را خراب کند، عضلات سینه‌تان را منقبض و نفس کشیدن را برایتان سخت کند.