مراقبت و پیشگیری از تاول

 

نخستین تاول احتمالا وقتی ایجاد شد که انسان‌های اولیه برای محافظت از پاهایشان در مقابل زمین‌های نخستین، چیزی روی پاهایشان کشیدند. امروزه یکی از رایج‌ترین آسیب‌های کوهپیمایان، تاول پا است. خبر خوب این است که دانش ما نیز در این زمینه تکامل یافته است.

سه نکته کلیدی در برخورد با تاول‌ها وجود دارد:

 1. شناسایی عامل تاول: فشار، گرما و رطوبت، همه این‌ها مقصرند.
 2. جلوگیری از تشکیل تاول: استفاده از بوت متناسب و سایز؛ پوشیدن یک جوراب نازک زیر جوراب کوهپیمایی، و توجه کردن به هر گونه نقاط فشار و گرم بلافاصله پس از ایجاد آن، پوشاندن آن‌ها با بانداژ تاول، مولسکین یا نوار.
 3. مراقبت از تاول قبل از بدتر شدن آن: تکه‌ای از مولسکین بردارید و دایره‌ای به اندازه تاول از آن جدا کنید و روی تاول قرار دهید؛ از تخلیه تاول خودداری کنید و اگر ترکید آن را مانند زخم بپوشانید.

توجه داشته باشید که امنیت، مسئولیت شما ست. هیچ مقاله یا ویدئویی نمی‌تواند جایگزین راهکارهای یک پزشک شود. قبل از اینکه کمک‌های اولیه را ارائه دهید مطمئن شوید تکنیک‌ها و موارد ایمنی مربوطه را به خوبی فرا گرفته‌اید.

ویدئو: مراقبت وپیش‌گیری از تاول

 
چه چیزی باعث تاول می‌شود؟

 

تاول‌ها ممکن است از طریق سوختن، آلرژی، شرایط پوست یا حتی گزیدن عنکبوت ایجاد شوند، اما مجرم اصلی اصطکاک است. وقتی اصطکاک کافی در یک نقطه متمرکز وجود داشته باشد، آسیب سلولی رخ می‌دهد. مایع (سرم) درون تاول به محافظت و التیام بافت آسیب‌دیده کمک می‌کند. مایع قرمزی که در تاول‌های خونی وجود درد به این معناست که مویرگ‌های ناحیه تاول نیز دچار آسیب شده‌اند.

چندین فاکتور در ایجاد تاول نقش بیش‌تری دارند:

 • فشار: یک نفطه تنگ در کفش یا چین‌خوردگی در جوراب منجر به ایجاد نقطه فشار اصطکاک می‌شود.
 • اصطکاک مستقیم: هر جایی که نیروی برشی پوست را ببرد و بلغزاند می‌تواند منجر به تاول شود. این نوع می‌تواند داخل پاشنه کفش شما رخ دهد. نهایتا لایه بالایی پوست جدا می‌شود و مایع به درون فضا نفوذ کرده و تاول ایجاد می‌کند.
 • رطوبت: پوست مرطوب نرم‌تر است و در صورت اصطکاک بیش‌تر مستعد آسیب است.
چگونه از تاول جلوگیری کنیم؟

 

جلوگیری از تاول زدن تماما در مورد آگاهی و هشیاری است. وقتی شما فاکتورهای عامل تاول زدن را می‌دانید، هدف شما بررسی و کمینه کردن این فاکتورهاست.

برای جلوگیری از تاول از این دستورالعمل پیروی کنید:

 1. مطمئن شوید بوت مناسب و سایز شماست و به خوبی به آن عادت کرده‌اید: برای جلوگیری از ایجاد نقاط فشار، لغزش یا هر دو، اساس جلوگیری از تاول خرید کفشی است که کاملا مناسب شماست. و اولین سفر نباید کوله‌گردی اصلی‌ای باشد که شما رویای آن را در سر دارید. برای کسب اطلاعات بیش‌تر در این زمینه این مطالب را مطالعه کنید: راهنمای انتخاب بوت کوهنوردی و چگونه به کفش کوهنوردی عادت کنیم؟
 2. جوراب مناسب بپوشید: وقتی کوهپیمایی می‌کنید، قانون اول اجتناب از نخ است، چرا که رطوبت را در خود حفظ می‌کند. به جای آن از پشم یا مصنوعی استفاده کنید و مطمئن شوید سایز آن درست است (اگر خیلی گشاد باشد تا می‌خورد و اگر خیلی کوچک باشد نقاط فشار و لغزش ایجاد می‌شود). 
 3. یک جفت جوراب نازک (لاینر) بپوشید: این کار موجب افزودن یک لایه محافظ بین پوست شما و جوراب کوهنوردی می‌شود و به رفع سریع رطوبت کمک می‌کند.
 4. جوراب خیس را با جوراب خشک عوض کنید: جوراب تازه پاهای شما را به سطح رطوبت پایین که در ابتدای کوهپیمایی داشتید باز می‌گرداند. همچنین در صورتیکه از آبراهه‌ها عبور کرده باشید مفید هستند.
 5. به نقاط گرم سریع رسیدگی کنید: توجه دقیقی به احساس پاهایتان هنگام کوهپیمایی داشته باشید. هر لحظه‌ای که ناراحتی احساس کردید توقف کنید، کفشتان و جورابتان را درآورید. اگر ناحیه‌ای حتی کمی قرمز بود، آن را خشک کنید و محافظت مناسب از آن را انجام دهید. بسیاری از کمپانی‌ها کیت‌های تاول می‌فروشند که شامل گستره‌ای از محصولات برای محافظت و درمان تاول است. این کیت‌ها می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
 • نوار: مطالعات پیشنهاد می‌کنند که نوار جراحی کاغذی ارزان‌قیمت موثر بوده و چسبندگی خوبی دارند؛ نوارهای متحرک نیز به خوبی عمل می‌کنند؛ نوارهای پزشکی مصنوعی و پارچه‌ای نیز گزینه‌های دیگر هستند که در هنگام مضیقه می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.
 • بانداژ تاول با پد و ژل: محصولات پوشاننده پوست را می‌توان روی نقاط گرم و هنچنین برای درمان تاول استفاده کرد.
 • مولسکین: این محصول پوشش قابل برش نیز بادوام بوده و به خوبی می‌چسبد.
چگونه تاول را درمان کنیم؟

 

برای درمان تاول یکی از راه‌های زیر را امتحان کنید:

مولفوم با سوراخی به شکل دونات: سوراخی به اندازه تاول ببرید؛ فوم باید از ساییده شدن جوراب به ناحیه آسیب دیده جلوگیری کند. برای محافظت بیش‌تر می‌توانید از یک لایه دیگر از مولسکین یا نوار استفاده کنید.

بانداژ بلیستر با پد و ژل: این روش یک لایه محافظ ایجاد می‌کند و از ترکیدن تاول جلوگیری می‌کند. پد موجب انعطاف‌پذیری می‌شود و ژل از طریق خنک کردن ناحیه را تسکین می‌بخشد.

در صورت نیاز تاول را تخلیه کنید: به طور کلی از باز کردن تاول خودداری کنید چرا که این باعث می‌شوند شانس عفونت بالا رود و محافظتی که سرم درون آن ایجاد می‌کند از بین می‌رود. با این حال، برای خالی کردن تاولی که خیلی دردناک است این مراحل را انجام دهید. اگر تاول خودبخود ترکید، مراحل ۴ و ۵ را انجام دهید:

 1. تاول و ناحیه اطراف آن را با صابون آنتی باکتریال بشویید.
 2. سوزن را با لاکل یا حرارت استریل کنید.
 3. سوزن را در نزدیکی پایه تاول وارد کنید.
 4. تاول را مشابه زخم بپوشایند، با استفاده از پماد آنتی‌بیوتیک و گاز یا باند.
 5. یک مولفوم ببرید و یک سوراخ به شکل دونات از آن خارج کنید و دور ناحیه قرار دهید؛ برای محافظت بیش‌تر، سوراخ را با پماد آنتی‌بیوتیک یا پد تاول پر کنید و سپس لایه‌ای از نوار روی آن قرار دهید.

با اینکه احتمال عفونی شدن تاول کم است، مراقب آن باشید. اگر این نشانه‌ها رشد کردند مراقبت‌های پزشکی را در نظر بگیرید: قرمزی، درد، انتقال چرک یا رگه‌های قرمز به نزدیک‌ترین گره‌های لنفاوی.