نحوه انتخاب و استفاده از کرم ضدآفتاب

نور خورشید به صورت مستقیم یا از پشت ابر، میلیاردها فوتون در هر ثانیه به ما شلیک می‌کند! علاوه بر گرما و نوری که دریافت می‌کنیم، این اشعه‌های رنگارنگ حاوی تابش فرابنفش هستند که منبع سوختگی توسط خورشید، پیر شدن زودرس پوست و سرطان پوست است.

اگر می‌خواهید در برابر نور خورشید محتاطانه عمل کنید، باید قبل از فعالیت طبیعت‌گردی چند چیز را انتخاب کنید. در این مطلب به موارد اساسی که باید در انتخاب و مصرف ضد آفتاب در نظر بگیرد پرداخته شده است.

این مطلب موارد زیر را پوشش داده است:

 • درجه‌بندی ضدآفتاب‌ها
 • مواد مورد استفاده در ساخت
 • راهنمای استفاده
 • نکات محافظت از اشعه فرابنفش

نکته: پوشیدن لباس‌های دارای درجه‌بندی UPF نسبت به ضد آفتاب محافظت بیش‌تر و موثرتری از پوست ارائه می‌کنند. بنابراین بهترین استراتژی پوشاندن تمام بدن تا جای ممکن و استفاده از ضد آفتاب در بخش‌های باقی‌مانده است. برای کسب دانش بیش‌تر در این زمینه این مطلب را مطالعه کنید: نحوه انتخاب لباس‌های محافظ در برابر نور خورشید.

درک درجه‌بندی ضد‌آفتاب

برچسب‌های ضدآفتاب شامل اطلاعات کلیدی هستند که به شما کمک می‌کنند اثرگذاری آن‌ها را بررسی کنید. تمام برچسب‌ها باید فاکتور محافظت از خورشید (SPF)، عددی که توانایی ضد‌آفتاب برای محافظت از پوست در مقابل اشعه‌هایی که سوختگی ایجاد می‌کنند را نشان می‌دهد، داشته باشند. بعلاوه، ضدآفتاب‌هایی که آزمایش‌های مربوطه را گذرانده باشند ممکن است دیگر محافظت‌ها را نیز فهرست کرده باشد: گستره پوشش طیف در مقابل اشعه‌هایی که موجب پیری پوست می‌شوند و مقاومت در مقابل آب برای مدت زمان مشخص.

معنی درجه‌بندی SPF

SPF عددی است که نشان می‌دهد ضدآفتاب چگونه پوست را از آسیب‌هایی که توسط نوع مشخصی از اشعه فرابنفش ایجاد می‌شود-سوختگی پوست، اشعه‌های UVB توسعه‌دهنده سرطان پوست- محافظت می‌کند. این درجه‌بندی ساده و خطی نیست:

 • ۱۵ SPF: مسدود کردن ۹۳٪ از اشعه‌های UVB
 • ۳۰ SPF: مسدود کردن ۹۷٪ از اشعه‌های UVB
 • ۵۰ SPF مسدود کردن ۹۸٪ از اشعه‌های UVB
 • ۱۰۰ SPF مسدود کردن ۹۹٪ از اشعه‌های UVB

برای اینکه متوجه شوید به کدام درجه‌بندی SPF نیاز دارید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • ۱۵ SPF پایین‌ترین درجه‌بندی متخصصان پوست برای محافظت در مقابل نور خورشید است.
 • درجه‌بندی‌های SPF بالاتر از ۵۰ بی‌معنی هستند. هیچ‌ چیزی نمی‌تواند ۱۰۰٪ اشعه‌های UVB را مسدود کند و ضد‌آفتابی که با ۱۰۰ SPF مشتری جلب می‌کند در حقیقت فقط ۱٪ بیش‌تر از ضد آفتاب با ۵۰ SPF اشعه‌های UVB را مسدود می‌کند.
 • درجه‌بندی SPF نمی‌تواند تعیین‌کننده فاصله بین دو بار مصرف ضدآفتاب باشد. با این حال، زمان محافظت در بررسی SPF فاکتوری تعیین کننده است. سازمان غذا و داروی امریکا پیشنهاد می‌کند بدون در نظر گرفتن درجه‌بندی SPF، هر دو ساعت ضدآفتاب را تجدید کنید.
طیف وسیع به چه معناست

تابش فرابنفش شامل اشعه‌هایی با طول موج‌های مختلف است. علاوه بر اشعه‌های UVB که در بالا به آن اشاره شد، لازم است در مقابل اشعه‌های UVA که موجب پیری پوست و سرطان پوست می‌شوند محافظت شوید. به جای درجه‌بندی عددی، محافظت اشعه UVA با واژه‌ طیف وسیع مشخص می‌شود.

ضدآفتاب‌هایی که دارای برچسب طیف وسیع (broad spectrum) هستند از پوست در مقابل اشعه‌های UVA و UVB محافظت می‌کنند.

مقاومت در برابر عرق و آب

مقاوم آب بودن به معنای عملکرد مناسب ضدآفتاب در حضور آب یا عرق است. از آنجاییکه هیچ ضدآفتابی بطور نامحدود هنگام شنا کردن یا عرق کردن روی پوست باقی نمی‌ماند، سازمان غذا و داروی امریکا استفاده از واژه‌ واترپروف یا سوئتپروف را روی برچسب محصولات الزام کرده است. دو درجه‌بندی برای این ضد آفتاب‌ها وجود دارد:

 • ضد آب برای ۴۰ دقیقه
 • ضد آب برای ۸۰ دقیقه

توجه داشته باشید که خشک کردن پوست با حوله موجب حذف ضد آفتاب از روی پوستتان می‌شود. بنابراین بدون در نظر گرفتن درجه‌بندی مقاومت در برابر آب، باید پس از استفاده از حوله ضد آفتاب را تجدید کنید.