چگونه به کفش کوهنوردی عادت کنیم؟

حتی اگر بوت شما تناسب بسیار عالی با پاهایتان داشته باشد و دقیقا سایز شما باشد، شما به زمانی نیاز دارید تا به آن عادت کنید. اگر زمان لازم برای عادت کردن به بوت کوهنوردی را سپری کنید، می‌توانید به راحتی کیلومترها مسیر را با آن طی کنید.

بوت‌های مختلف به زمان‌های متفاوتی نیاز دارند. ما به بوت‌های سبک خیلی زود عادت می‌کنیم در حالیکه برای مدل‌های چرمی زمخت به هفته‌ها زمان نیاز داریم. چرم برای نرم شدن به زمان نیاز دارد تا پا و بوت کنار هم احساس راحتی کنند.

فرایند عادت کردن نمی‌تواند منجر به متناسب شدن بوتی که مناسب شما نیست شود. برای کسب اطلاعات بیش‌تر در این زمینه این مطلب را مطالعه کنید: راهنمای انتخاب بوت کوهنوردی

ویدئو: عادت کردن به بوت (کفش) کوهنوردی

 
یکنواخت و آرام حرکت کنید

 

تعجب‌آور نیست که لاک‌پشت ایده خوبی دارد. از این مراحل پیروی کنید:

  1. کفش خود را داخل خانه بپوشید. کفی کفش و جورابی را بپوشید که قرار است حین کوهپیمایی به پا کنید و کفشتان را به نرمی و نه خیلی سفت ببندید. مطمئن شوید رویه کفش صاف است. بوت جدید شما در ابتدا کمی سفت است و هیچ اشکالی ندارد.
  2. در اطراف خانه و شهر پیاده‌روی کنید. قبل از اینکه مسافتی طولانی را با بوت طی کنید مطمئن شوید با آن احساس راحتی می‌کنید.
  3. کوله پشتی‌تان را بردارید و به کوهپیمایی بروید. مسیر آسفالت نشده جایی است که عادت کردن اساسی در آن رخ می‌دهد. در این فاز، مسافت و وزن باری که حمل می‌کنید را به تدریج زیاد کنید 

همواره دستورالعمل‌های سازنده را بخوانید و از آن‌ها پیروی کنید. اگر در این دستو‌رالعمل‌ها چیزی در مورد عادت کردن به کفش نیاموزید، در مورد نحوه نگه‌داری و استفاده صحیح خواهید آموخت.

به پاهایتان گوش دهید

در مورد نقاط درد هشیار باشید: برخی مشکلات کوچک به سرعت به مشکلی بزرگ تبدیل می‌شوند. اگر بوت پایتان را نیشگون می‌گیرد یا تحت فشار قرار می‌دهد، تکنیک‌های موجود در این مطلب را به کار گیرید: ترفندهای بستن بند کفش کوهنوردی

اگر مشکلات تناسب قابل توجهی با کفشتان دارید، یک جفت بوت جدید را امتحان کنید. یک فروشنده متخصص می‌تواند به شما کمک کند تا تشخیص دهید مشکل قابل حل است یا به یک جفت بزرگ‌تر نیاز دارید.

عجله نکنید

میان‌برهایی مثل قرار دادن بوت در آب و طی مسافت‌های طولانی در حالیکه آن‌ را پوشیده‌اید ایده‌های بدی هستند. این‌ها می‌توانند به کفش و پای شما آسیب برسانند.

به خاطر داشته باشید برای اینکه به کفشتان عادت کنید باید زمان صرف کنید.